Zaczęliśmy od warsztatów

Redakcja gazety Festiwalowej wyłoniła się w październiku podczas kolejnej edycji warsztatów filmowo-dziennikarskich dla uczniów i nauczycieli, które odbyły się w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu.

 Zainteresowani wzięli udział w cyklu spotkań z dziennikarzami, filmowcami i filmoznawcami. W piątek, 19 października, rozmawialiśmy o filmach dokumentalnych. Uczniowie poznawali elementy języka filmowego, które można wykorzystać we własnej realizacji. Jednym z celów, które założyli twórcy Festiwalowej, jest przygotowanie dokumentu.

Tydzień wcześniej, 12 października, Artur Rzęchowski, operator kamery w programach Discovery i Dzień Dobry TVN, dzielił się doświadczeniem w wykorzystaniu światła i ustawień kamery na planie zdjęciowym. Te wskazówki bardzo przydadzą się uczestnikom warsztatów przeprowadzającym wywiady podczas Festiwalu.

1 października filmoznawczyni Marta Matuszewska analizowała z uczniami i nauczycielami plakaty, kadry i fragmenty filmów. Ćwiczenia te pozwoliły zwrócić uwagę na różne sposoby odbioru dzieł artystycznych.

Warsztaty zorganizowane były w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

■ redAkcja

zobacz tekst w wersji drukowanej